Výhody jazdy na bicykli

Publikované: 6. júna 2022 | Doba čítania: 5 min

Či už jazdíte na bicykli pravidelne alebo ste len občasný cyklista, v tomto článku sa dozviete aké sú hlavné výhody jazdy na bicykli. Cyklistika je veľmi pekný šport, ktorý je zaručene spojený so zážitkami.
Či už vás prekvapí počasie a vy nečakane zmoknete alebo sa na bicykli zatúlate a vďaka tomu objavíte nové pekné miesta. Okrem zážitkov vám toho cyklistika ponúka oveľa viac. V nasledujúcich bodoch sa na to pozrieme bližšie.

1. Posilňuje srdce

Ak necvičíte, má to negatívny vplyv na vaše srdce. Cyklistika je správnou voľbou pri pravidelnom trénovaní a posilňovaní vášho srdca. Takýmto tréningom bude vaše srdce odolnejšie aj voči stresu. Pravidelnou jazdou na bicykli sa vyhnete kardiovaskulárnym ochoreniam a váš pokojový tep sa tréningom srdca zníži. Taktiež sa, pravidelnou jazdou na bicykli, naučíte lepšie ovládať svoj dych.

2. Posilňuje svaly

Jazdou na bicykli posilňujete svaly, kosti aj kĺby. Týmto druhom pohybu posilníte hlavne dolnú časť tela, keďže najviac pohybu robia nohy pri šliapaní. Nohy však nie sú jedinou partiou ľudského tela, ktorá je posilňovaná. Taktiež spevňujete váš chrbát a brucho. Pevný stred tela je základ pre celkovú stabilitu tela a jeho správne držanie.

3. Zlepšuje výdrž

Cyklistika, v primeranom teréne, nie je taká náročná ako iné športy. Pri bicyklovaní menej pociťujete únavu, vaša pozornosť sa zameriava na okolie a dokážete sa pri bicyklovaní aj rozprávať. Vďaka týmto faktorom vydržíte pri cyklistike o veľa viac času, ako pri inom náročnejšom športe, a zlepšujete si tak svoju výdrž. Navyše je veľká šanca, že sa dostanete ďalej, ako by to bolo napríklad pri behu, a tak získate viac zážitkov.

4. Podporuje spaľovanie tukov 

Jazda na bicykli zvyšuje rýchlosť vášho metabolizmu. Rýchlejší metabolizmus vám zabezpečí lepšie spaľovanie tukov. Čím vyšším tempom bicyklujete, tým viac podporujete spaľovanie tukov. Taktiež môžete ovplyvniť spaľovanie tukov aj náročnosťou terénu, po ktorom jazdíte.

5. Zlepšuje duševné zdravie 

Pri športe ľudské telo vylučuje endorfíny, čo sú hormóny šťastia, a tak vám môže cyklistika zlepšiť náladu. Pri bicyklovaní vnímate samotné šliapanie do pedálov, váš dych a prostredie, v ktorom sa nachádzate. Vaša myseľ sa sústredí na prítomnosť a oddýchne si od každodenných povinností. Cyklistika zmierňuje stres, depresiu a úzkosť. Pravidelná cyklistika môže zvýšiť vašu životnú spokojnosť. Navyše pravidelné športovanie buduje vašu disciplínu a pri pravidelnom dosahovaní cieľov, v podobe prejdených kilometrov, môžete byť na seba právom hrdý.

6. Cyklistika je šetrná k životnému prostrediu

Ak vymeníte každodennú jazdu do práce autom jazdou na bicykli, významne tak znížite vašu uhlíkovú stopu. Takáto jazda má aj ďalšie výhody – vyhnete sa nekonečným dopravným zápcham a urobíte niečo prospešné pre vaše telo. Taktiež sa vyhnete zdĺhavému hľadaniu voľného parkovacieho miesta.

Veríme, že sme vás týmto článkom namotivovali na pravidelnú jazdu na bicykli. Či už spojíte cyklistiku s rekreáciou, športom alebo dochádzaním do zamestnania, v akejkoľvek forme bude tento šport prospešný pre vaše telo a myseľ.

Navigácia
Close

Môj Košík

Close

Wishlist

Naposledy zobrazené

Close

Radi vás tu vidíme!

Heslo vám bude odoslané na vašu e-mailovú adresu.

Vaše osobné údaje budú použité podľa pravidlá ochrany súkromia.

Máte už účet ?

Close

Close

Kategórie