Rozvoj cyklodopravy v zahraničí
Publikované: 16. júna 2022 | Doba čítania: 9 min
To, že rozvoj cyklodopravy je našou nevyhnutnou budúcnosťou, už vedia v mnohých vyspelých krajinách. V súčasnej dobe klimatických zmien je veľmi dôležité znižovanie negatívneho dopadu ľudskej činnosti na životné prostredie. V tomto blogu sa dozviete o rôznych spôsoboch rozvoja cyklodopravy v niektorých európskych krajinách.
Nemecko
V Nemecku sa robil prieskum, z ktorého vyplýva, že 75% nemeckých domácností, ktoré pravidelne používajú automobil, by boli ochotné vymeniť ho za verejnú dopravu. Z týchto domácností až 66% opýtaných odpovedalo, že si vedia predstaviť pravidelnejšiu jazdu na bicykli. Dokonca obyvatelia vidieka sú rovnako ochotní, pravidelne jazdiť na bicykli, ako ľudia v meste. Rozširovanie miestnych cyklistických sietí by sa malo považovať za hodnotnú investíciu na znižovanie klimatických zmien na území štátu. V roku 2020 bola doprava zodpovedná za 20% emisií skleníkových plynov v Nemecku. Daný prieskum označil dominantné postavenie osobného vozidla za „obrovskú výzvu“, pri plnení klimatických cieľov v Nemecku, a zdôraznil, že prechádzanie na iné alternatívy dopravy je veľmi dôležité. Automobil je v Nemecku stále považovaný za symbol spoločenského statusu a množstvo ľudí nie je ochotných prejsť na iné druhy dopravy, práve z tohto dôvodu. Prieskum podčiarkuje obrovský potenciál cyklistiky pri znižovaní emisií uhlíka pre obce všetkých veľkostí, najmä v kombinácii s verejnou dopravou.
Francúzsko – Paríž
Paríž má na rok 2024 veľké zelené plány! Bulvár Boulevard Périphérique sa má zmeniť zo šedej farby, reprezentujúcej cestu pre autá, na zelený pás, ktorý umožní mestu lepšie dýchať a stať sa zelenším. Plánujú aktuálne 4 jazdné pruhy zredukovať na 3 a z jedného jazdného pruhu vytvoriť zelený pás pokrytý rastlinami. Takéto zelené plochy sú dobrým potenciálom pre cyklistické pruhy. Mesto plánuje takýmto spôsobom redukovať viacero križovatiek, na ktorých vzniká veľké znečistenie ovzdušia a hluk.
Nórsko – Oslo
V centre mesta Oslo sa snažia presadiť len cyklistickú prepravu. Aby sa tak stalo, uskutočňujú v meste množstvo krokov. V rokoch 2016 a 2017 mesto obyvateľom poskytovalo príspevok, vo výške 500 a 1000€, na kúpu elektrobicyklov a cargo bicyklov. Ďalším krokom bolo zrušenie 7000 parkovacích miest, ktoré boli nahradené verejnými priestranstvami, záhradami, ihriskami a plochami pre parkovanie bicyklov. Mesto zaznamenáva rapídny rast počtu obyvateľov a preto sú podobné kroky veľmi potrebné. Pre zlepšenie stavu životného prostredia v meste sa postupne obmedzuje vlastníctvo motorového vozidla a sú podporované alternatívne možnosti prepravy, ktorými sú zdieľanie áut, verejná doprava a podpora používania bicyklov.
Fínsko – Helsinki
Helsinki chcú byť „najfunkčnejším mestom na svete“ a tak investujú do progresívnej cyklistickej infraštruktúry. V meste je vo výstavbe cyklistický tunel „Kaisa“, ktorý sa stavia pod hlavnou stanicou mesta a bude stáť 23 miliónov eur. Tento tunel predstavuje pre mesto splnenie záväzku želanej rovnováhy medzi jednotlivými druhmi dopravy v meste. Tunel pomôže naplneniu záväzku mesta – stať sa uhlíkovo neutrálnym do roku 2035. Cyklistický tunel predstavuje významné prepojenie cyklistickej siete Baana, ktorá má dĺžku 130 kilometrov a každý deň po nej prejde 6000 až 10 000 cyklistov.
Toto bol malý náhľad do rozvoja cyklistiky v zahraničí. Veríme, že podobných krokov v prospech cyklistiky bude aj v našom štáte stále viac. Na Slovensku máme množstvo pekných cyklotrás. Ak ich chcete preskúmať, no nemáte bicykel či zvažujete jeho výmenu, na našej stránke nájdete kvalitné bicykle pre celú rodinu.