Rozvoj cyklodopravy v zahraničí

Publikované: 16. júna 2022 | Doba čítania: 9 min

To, že rozvoj cyklodopravy je našou nevyhnutnou budúcnosťou, už vedia v mnohých vyspelých krajinách. V súčasnej dobe klimatických zmien je veľmi dôležité znižovanie negatívneho dopadu ľudskej činnosti na životné prostredie. V tomto blogu sa dozviete o rôznych spôsoboch rozvoja cyklodopravy v niektorých európskych krajinách.

Nemecko

V Nemecku sa robil prieskum, z ktorého vyplýva, že 75% nemeckých domácností, ktoré pravidelne používajú automobil, by boli ochotné vymeniť ho za verejnú dopravu. Z týchto domácností až 66% opýtaných odpovedalo, že si vedia predstaviť pravidelnejšiu jazdu na bicykli. Dokonca obyvatelia vidieka sú rovnako ochotní, pravidelne jazdiť na bicykli, ako ľudia v meste. Rozširovanie miestnych cyklistických sietí by sa malo považovať za hodnotnú investíciu na znižovanie klimatických zmien na území štátu. V roku 2020 bola doprava zodpovedná za 20% emisií skleníkových plynov v Nemecku. Daný prieskum označil dominantné postavenie osobného vozidla za „obrovskú výzvu“, pri plnení klimatických cieľov v Nemecku, a zdôraznil, že prechádzanie na iné alternatívy dopravy je veľmi dôležité. Automobil je v Nemecku stále považovaný za symbol spoločenského statusu a množstvo ľudí nie je ochotných prejsť na iné druhy dopravy, práve z tohto dôvodu. Prieskum podčiarkuje obrovský potenciál cyklistiky pri znižovaní emisií uhlíka pre obce všetkých veľkostí, najmä v kombinácii s verejnou dopravou.

Francúzsko – Paríž

Paríž má na rok 2024 veľké zelené plány! Bulvár Boulevard Périphérique sa má zmeniť zo šedej farby, reprezentujúcej cestu pre autá, na zelený pás, ktorý umožní mestu lepšie dýchať a stať sa zelenším. Plánujú aktuálne 4 jazdné pruhy zredukovať na 3 a z jedného jazdného pruhu vytvoriť zelený pás pokrytý rastlinami. Takéto zelené plochy sú dobrým potenciálom pre cyklistické pruhy. Mesto plánuje takýmto spôsobom redukovať viacero križovatiek, na ktorých vzniká veľké znečistenie ovzdušia a hluk.

Nórsko – Oslo

V centre mesta Oslo sa snažia presadiť len cyklistickú prepravu. Aby sa tak stalo, uskutočňujú v meste množstvo krokov. V rokoch 2016 a 2017 mesto obyvateľom poskytovalo príspevok, vo výške 500 a 1000€, na kúpu elektrobicyklov a cargo bicyklov. Ďalším krokom bolo zrušenie 7000 parkovacích miest, ktoré boli nahradené verejnými priestranstvami, záhradami, ihriskami a plochami pre parkovanie bicyklov. Mesto zaznamenáva rapídny rast počtu obyvateľov a preto sú podobné kroky veľmi potrebné. Pre zlepšenie stavu životného prostredia v meste sa postupne obmedzuje vlastníctvo motorového vozidla a sú podporované alternatívne možnosti prepravy, ktorými sú zdieľanie áut, verejná doprava a podpora používania bicyklov.

Fínsko – Helsinki

Helsinki chcú byť „najfunkčnejším mestom na svete“ a tak investujú do progresívnej cyklistickej infraštruktúry. V meste je vo výstavbe cyklistický tunel „Kaisa“, ktorý sa stavia pod hlavnou stanicou mesta a bude stáť 23 miliónov eur. Tento tunel predstavuje pre mesto splnenie záväzku želanej rovnováhy medzi jednotlivými druhmi dopravy v meste. Tunel pomôže naplneniu záväzku mesta – stať sa uhlíkovo neutrálnym do roku 2035. Cyklistický tunel predstavuje významné prepojenie cyklistickej siete Baana, ktorá má dĺžku 130 kilometrov a každý deň po nej prejde 6000 až 10 000 cyklistov.

Toto bol malý náhľad do rozvoja cyklistiky v zahraničí. Veríme, že podobných krokov v prospech cyklistiky bude aj v našom štáte stále viac. Na Slovensku máme množstvo pekných cyklotrás. Ak ich chcete preskúmať, no nemáte bicykel či zvažujete jeho výmenu, na našej stránke nájdete kvalitné bicykle pre celú rodinu.

Navigácia
Close

Môj Košík

Close

Wishlist

Naposledy zobrazené

Close

Radi vás tu vidíme!

Heslo vám bude odoslané na vašu e-mailovú adresu.

Vaše osobné údaje budú použité podľa pravidlá ochrany súkromia.

Máte už účet ?

Close

Close

Kategórie