Ako si vybrať správny nosič na prepravu bicyklov na aute

Publikované: 23.marca 2022 | Doba čítania: 5min

Pri plánovaní dovolenky alebo výletu hneď myslíte na to, či je vhodné so sebou zobrať aj bicykel?
Cestujete autom, a keďže ste cyklo pozitív, váš bicykel musí ísť s vami? Premýšľate ako si vybrať správny nosič na bicykle?
Bicykel predsa do kufra tlačiť nemusíte. Je to nebezpečné a ohrozujete tak posádku auta. Tiež musíte myslieť aj na zvyšnú batožinu. Preto neodporúčame voziť bicykle v kufri. Sú na to oveľa lepšie spôsoby. 

Máte viac možností aký nosič použiť. Delíme ich podľa umiestnenia. Každý druh nosiča má svoje výhody a nevýhody. Umiestňujú sa na strechu, na ťažné zariadenie alebo cenovo výhodnou alternatívou je nosič bicykla na piate dvere – kufor auta.

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie

Tento druh nosiča patrí medzi najkomfortnejšie a najpraktickejšie. Podmienkou však je, aby malo vaše auto ťažné zariadenie. Prepraví dva až štyri bicykle a je univerzálny. To znamená, že ho namontujete na akékoľvek auto s ťažným zariadením. Dalo by sa povedať, že je to dlhodobá investícia a pri zmene auta nemusíte meniť nosič.

Nosič na ťažnom zariadení má niekoľko hlavných výhod. Inštalácia je jednoduchá, uloženie bicykla prebieha ľahko, nemusíte ho nikam zdvíhať. Aj s naloženými bicyklami jednoducho zaparkuje v štandardnej garáži. V neposlednom rade sú bicykle pri jazde chránené v závetrí auta.

Nosič na ťažnom zariadení má však aj niekoľko nevýhod. Nesmiete zabudnúť na evidenčné číslo vozidla, pretože kvôli nosiču nebude dobre viditeľná. Máte dve možnosti. Buď budete pri montáži nosiča prehadzovať EČV alebo na dopravnom inšpektoráte požiadate o ďalšiu, tretiu značku. Za správny poplatok 16,50 € (1/2022) vám bude vydaná plechová tabuľka EČV, ktorá bude umiestnená na nosiči. Ďalšou nevýhodou je, že budete mať pri jazde zhoršený prehľad, čo sa za vozidlom deje. Taktiež môže byť skomplikovaný prístup do kufra vozidla. Taktiež musíte počítať s tým, že vaše bicykle budú po chvíli zašpinené.

Nosič bicyklov na streche auta

Strešné nosiče sú najrozšírenejšie a najdostupnejšie na trhu. Nosiče sa kupujú jednotlivo, môžete teda niesť iba jeden bicykel. Na štandardné auto je možné umiestniť štyri bicykle. Výhodou takéhoto typu nosiča je predovšetkým to, že nezavadzia v zadnej časti auta a teda máte dobrý výhľad za vozidlo. Taktiež sa bezproblémovo sa dostanete do kufra. Bicykle umiestnené na streche sa nezašpinia, avšak vozidlo bude mať horšie jazdné vlastnosti. Zvýši sa jeho spotreba, kvôli aerodynamickému odporu a parkovanie v parkovacích domoch a garážach môže byť problematické. Montáž je náročnejšia. Nielen montáž nosičov ale predovšetkým bicyklov. Bicykel musíte vyložiť na strechu a tu je rozhodujúca výška vášho auta.

Nosič bicyklov na zadných dverách auta

Tento typ je kompromisom, ak nechcete nosič na strechu a nemáte ťažné zariadenie. Výhodou je nízka cena a takmer nezmenená výška vozidla, takže parkovanie v garáži nie je problém. Nie je však vhodný na vozidlá typu sedan. Pozor pri kúpe musíte dávať aj na umiestnenie svetiel. Bicykle ich totiž môžu prekrývať. Tento druh nosiča tiež obmedzí výhľad zadným oknom a otváranie kufra.

Premyslite si teda, koľko bicyklov budete prepravovať a podľa toho kupujte nosič. Ak bude jazdiť celá rodina, určite odporúčame priplatiť a kúpiť nosič na ťažné zariadenie (v prípade, že ho vaše vozidlo má). Ak ale bude jazdiť pár alebo jednotlivec, obzrite sa po lacnejšej alternatíve.

Navigácia
Close

Môj Košík

Close

Wishlist

Naposledy zobrazené

Close

Radi vás tu vidíme!

Heslo vám bude odoslané na vašu e-mailovú adresu.

Vaše osobné údaje budú použité podľa pravidlá ochrany súkromia.

Máte už účet ?

Close

Close

Kategórie