Pozitívna správa pre cyklistov.

Publikované: 15.marca 2022 | Doba čítania: 3min

Schválilo sa ich predchádzanie vodičmi vo vzdialenosti 1,5 metra

Od 1. marca 2022 sa dostáva do platnosti novela Zákona o cestnej premávke, ktorá chráni cyklistov, chodcov, jazdcov na kolobežkách a vodičov malých motocyklov, pričom prioritným cieľom novely je jasne definovať a spresniť bočný odstup pri predbiehaní cyklistov.

Poslanci Národnej rady upravili bočný odstup pri predchádzaní vodiča malého motocykla, cyklistu alebo chodca, a to na najmenej 1 meter pri maximálnej rýchlosti do 50 km/h a 1,5 metra v ostatných prípadoch. Tento odstup je však v novele definovaný, len ako „spravidla“ a nie ako povinný. To znamená, že nové pravidlá sú odporúčacie a pri konkrétnej situácii, v cestnej premávke, sa bude klásť dôraz na neohrozenie predchádzajúceho účastníka.

Ďalšou zmenou je aj povolená jazda dvoch cyklistov vedľa seba pri jazde šiestich a viacerých cyklistov v skupine. Takáto zmena umožňuje bezpečnejšie predchádzanie hlavne športových cyklistov. Jazda vo dvojici sa povoľuje aj na poľnej ceste, lesnej ceste a v obytnej zóne.

Upravuje sa aj prednosť cyklistov a automobilov vo viacerých situáciách. Cyklista má prednosť na cyklotrase vedúcej popri ceste pred odbočujúcimi vozidlami, čo doteraz platilo len na vyznačenom pruhu. Táto zmena prospieva k funkčnej cyklistickej infraštruktúre, ktorá je o krok bližšie k fungovaniu cyklistov v zahraničí.

Doteraz podľa novely mohlo ísť po chodníku na bicykli len dieťa a jeho rodič, ktorý ho v jazde na bicykli sprevádzal, musel ísť po ceste. Toto sa v novele upravilo a po chodníku už môže ísť aj osoba, ktorá sprevádza dieťa alebo osoba, ktorá vezie dieťa do 10 rokov.

Do zákona sa dopĺňajú aj pravidlá premávky pre Bicyklovú cestu, ktorá je tiež novinkou. Takúto cestu môžu cyklisti využívať v celej šírke vo svojom smere jazdy. Po tejto ceste môžu jazdiť aj automobily, no maximálne rýchlosťou 30 km/h, pričom cyklista má vždy prednosť.

Navigácia
Close

Môj Košík

Close

Wishlist

Naposledy zobrazené

Close

Radi vás tu vidíme!

Heslo vám bude odoslané na vašu e-mailovú adresu.

Vaše osobné údaje budú použité podľa pravidlá ochrany súkromia.

Máte už účet ?

Close

Close

Kategórie