Správna údržba reťaze

(mazanie reťaze a iných častí bicykla)

Publikované: 03.marca 2022 | Doba čítania: 4min

V tomto článku sa bližšie pozrieme na mazanie reťaze a iných pohyblivých častí bicykla

Reťaz

Reťaz je najviac namáhaná časť bicykla, preto je potrebné venovať jej potrebnú pozornosť. Čistá reťaz je základ, avšak to nestačí a treba ju sem tam aj poriadne premazať. Namazaním odstránite nepríjemné zvuky, ktoré môže suchá reťaz vydávať. Zároveň ju tak chránite proti korózii. Dalo by sa povedať, že mazaním reťaze sa predlžuje jej životnosť.

Je dôležité, aby ste reťaz pravidelne kontrolovali, čistili, ale aj mazali. Reťaz môžete čistiť ručne handričkou, pri zaschnutých nečistotách už musíte nasadiť väčší kaliber a použiť kefku. Ďalšou možnosťou je čistenie reťaze pomocou práčky na reťaz. Keďže túto možnosť nemá každý, úplne postačí aj domáce náradie na čistenie. Očistenú reťaz vizuálne prekontrolujte, ak je všetko v poriadku môžete prejsť k mazaniu.

Na mazanie používame len mazacie prípravky určené na bicykel. Najlepšie je mazivo či olej, ktoré nakvapkáte na reťaz. Je potrebné naniesť len potrebné množstvo, stačí tenká vrstva. Olej by z reťaze nemal kvapkať. Reťaz pri mazaní pomocou pedálov pretáčame, aby sa olej dostal všade. Ideálne je nechať olej pôsobiť pár hodín. V poslednom kroku odstránime prebytočné mazivo z reťaze. Takto docielime to, že sa na reťaz nebudú zachytávať nečistoty.

Na premazanie je možné použiť aj sprej, no vtedy odporúčame zložiť reťaz. Nie je dobré sprejovať reťaz priamo na bicykli, pretože pri spreji hrozí, že sa nedopatrením dostane až na brzdový kotúč, ktorý potom môže stratiť svoju funkčnosť a tak spôsobiť komplikácie pri jazde.

Mazanie reťaze je dôležitým úkonom, preto by sme ho mali opakovať pravidelne. Pri údržbe reťaze sledujte aj jej stav a dĺžku. Ľahko sa môže stať, že sa reťaz vyťahá. Takáto reťaz potom deformuje iné časti hnacej sústavy bicykla.

Odpružené vidlice

Pravidelne kontrolujte aj vidlice a tlmiče. Ak sa pohybujete v náročnom teréne a na vidlice pôsobí voda či blato, je potrebné hneď po jazde skontrolovať ich stav a vyčistiť ich od nečistôt. Ak jazdíte v nenáročnom teréne, kontrolu stačí vykonať raz za čas. Klzné plochy vidlice je potrebné čistiť handričkou a ošetrovať silikónovým olejom.

Systém prehadzovania rýchlostí

Na systéme prehadzovania je potrebné kontrolovať funkčnosť a plynulosť radenia. Prehadzovačku a prešmyk treba pri kontrole premazať tiež, no primerane. V prípade, že to preženiete, môže olej zachytávať špinu a tým zhoršovať funkčnosť systému.

Navigácia
Close

Môj Košík

Close

Wishlist

Naposledy zobrazené

Close

Radi vás tu vidíme!

Heslo vám bude odoslané na vašu e-mailovú adresu.

Vaše osobné údaje budú použité podľa pravidlá ochrany súkromia.

Máte už účet ?

Close

Close

Kategórie