Čo si obliecť na bicykel?

Publikované: 27.apríla 2022 | Doba čítania: 5min

K cyklistike patrí aj dobrá výbava, nestačí len dobrý bicykel. Ak už ste si vybrali správny Vedora bicykel,
v nasledujúcom článku vám poradíme ako sa na bicykel obliecť.

OBLEČENIE

Nohavice

Pri nohaviciach je dôležitá ich priedušnosť, pružnosť a funkčný materiál. Pre pohodlnú jazdu je dôležité, aby boli vaše nohavice dobre obtiahnuté. Ďalej je pre pohodlie pri jazde dôležitý elastický pás a protišmykové silikónové zakončenie nohavíc, aby sa vám nezosúvali.

Dres

Pohodlnosť a ochrana, to sú najdôležitejšie vlastnosti dobrého cyklistického dresu. Ak sa cyklistike venujete väčšinu roka je dobré, aby ste mali dres s krátkym aj dlhým rukávom.

Bunda

Bunda vás musí dobre chrániť pred poveternostnými podmienkami, no zároveň musí byť dobre priedušná, aby sa vaše telo pri cyklistike neprehrievalo.

Vesta

Ak neradi nosíte bundu a chcete si dať na dres ochrannú vrstvu, keď sa zhorší počasie, vesta je dobrou voľbou. Zloženú vestu si dáte do ruksaku a keď bude treba, použijete ju. Dôležitými vlastnosťami vesty sú vodeodolnosť, vetruvzdornosť a priedušnosť.

Nátelník

Nátelník, ako spodná vrstva, je dobrou voľbou. Udrží vás v pohodlí a dobre odvádza pot. Pre jeho správnu funkčnosť je dôležité aby bol z prírodného materiálu.

Rukavice

Ak radi jazdíte aj v zhoršených podmienkach, vaše ruky sú namáhané vetrom a zimou. Je dobré, aby vaša cyklistická výbava obsahovala aj cyklistické rukavice, ktoré ochránia vaše ruky. Vhodné sú rukavice vyrobené z prírodných materiálov a dôležitá je aj silikónová vrstva na dlaniach, aby ste mali pevný úchop a aby sa vám riadidlá nešmýkali.

OBUV

Správne topánky sú pri cyklistike veľmi dôležité. Podľa druhu vašej cyklistiky je potrebné, aby ste si vybrali správne tretry. Tretry sa rozdeľujú na: cestné, rekreačné, na triatlon, na MTB a na zimné cyklistické tretry. Nezabudnite ani na vhodné ponožky. Aj pri ponožkách je dôležitá ich priedušnosť a prírodný materiál.

OCHRANNÉ PRVKY

Prilba

Prilba je síce povinná len pre deti do 15 rokov, no pre ochranu zdravia ju odporúčame nosiť každému.
To akú veľkosť prilby zvoliť, zistíte premeraním obvodu vašej hlavy. Podľa obvodu sú prilbám pridelené nasledovné veľkosti:

  • 50 až 53 cm veľkosť prilby S
  • 53 až 58 cm veľkosť prilby M
  • 58 až 62 cm veľkosť prilby L

U niektorých značiek sa značenie môže líšiť.

Chrániče

Chrániče sú dôležité pre vašu bezpečnosť. Ide hlavne o chrániče kolien, ktoré musia spĺňať ochrannú funkciu, no ich tvar musí byť prispôsobený tomu, aby vám pri bicyklovaní nezavadzali. Pri deťoch sú vhodné aj chrániče lakťov, keďže pravdepodobnosť pádu je vysoká.

Okuliare

Cyklistické slnečné okuliare sú tvarovo prispôsobené na cyklistiku. Chránia váš zrak pomocou UV filtrov a pomáhajú vám s dobrou viditeľnosťou pri jazde oproti slnku. Taktiež vaše oči chránia pred vetrom a od mušiek a prachu. Sú doplnkom, ktorý by vo vašej cyklistickej výbave nemal chýbať.

Navigácia
Close

Môj Košík

Close

Wishlist

Naposledy zobrazené

Close

Radi vás tu vidíme!

Heslo vám bude odoslané na vašu e-mailovú adresu.

Vaše osobné údaje budú použité podľa pravidlá ochrany súkromia.

Máte už účet ?

Close

Close

Kategórie