Aký druh a akú veľkosť bicykla si vybrať

Publikované: 29. novembra 2021 | Doba čítania: 3min

Druh bicykla

Rozlišujeme rôzne druhy bicyklov podľa ich využitia. Rozdeľujú sa na základe povrchu po ktorom budú jazdiť. Svojimi vlastnosťami sú týmto podmienkam maximálne prispôsobené.

Horský bicykel

Horské bicycle sú bicykle určené prevažne do náročného terénu. Tento bicykel si vyberá cyklista, ktorý bude jazdiť v teréne mimo cesty. Na tomto bicykli sa dá jazdiť samozrejme aj po cestách, ale svojou konštrukciou a typom pneumatík je určený prevažne do náročnejšieho terénu. Záleží potom na cenovej kategórii bicykla, pre ako náročný terén je určený.

Krosový bicykel (Cross)

Bicykle určené ako do terénu, tak aj na cesty. Tento bicykel si vyberá cyklista, ktorý ho bude zhruba z 80% používať na poľných a lesných cestách a na spevnených komunikáciách. Krátkodobo je možné tento bicykel využívať v nenáročnom teréne aj mimo cesty. Konštrukcia rámu je prispôsobená pohodlnejšiemu – narovnanejšiemu posedu jazdca oproti horskému bicyklu. Tento typ bicykla je v poslednej dobe veľmi populárny a je priamo predurčený pre cykloturistiku.

Trekkingový bicykel

Tieto bicykle sú určené hlavne na spevnené komunikácie. Je vyložene nevhodné, využívať tento typ bicykla v akomkoľvek inom teréne. Trekkingový bicykel je možné používať vďaka svojmu vybaveniu ako dopravný prostriedok. Trekkingový bicykel možno získať doplnením krosového bicykla doplnkami a príslušenstvom (blatníky, osvetlenie, nosič, atď.).

Cestný bicykel

Tieto bicykle sú určené pre športovú jazdu na cestách a na uzavretých okruhoch. V žiadnom prípade sa nedoporučuje tento typ bicykla využívať v teréne.

BMX a freestyle bicycle

Tieto bicykle sú určené pre využívanie buď na uzavretých okruhoch alebo na spevnených uzavretých priestranstvách, určených pre tento druh bicyklov. Nie je vhodné sa na týchto bicykloch premiestňovať na dlhšiu vzdialenosť.

 

Veľkosť bicykla

Na horských, krosových a trekkingových bicykloch sa tento údaj uvádza v palcoch. Na cestných bicykloch je väčšinou tento údaj uvádzaný v centimetroch alebo milimetroch. Neexistuje tzv. univerzálna veľkosť bicykla, ale je potrebné sa pri výbere veľkosti bicykla riadiť všeobecnými poznatkami, prípadne dať na odborníka v špecializovanej predajni s bicyklami.

Ďalší rozmer, s ktorým sa pri bicykloch môžete a často stretávate, je priemer kolesa. Bežne sa môžete stretnúť s týmito rozmermi:

  • 10″, 12″, 16″, 18″, 20″, 24″ – detské bicykle
  • 26″ – horské bicykle
  • 27″, 28″, 29″ – krosové, trekkingové a cestné bicycle

Pre základnú voľbu veľkosti môže poslúžiť táto tabuľka:

  • HORSKÝ BICYKEL

výška postavy v cm/veľkosť rámu

do 165 cm/15″, S
160–175 cm/17″, M
175–185 cm/19″, L
185-200 cm/20″,21″, XL
nad 195 cm/21″,23″

  • CROSS A TREKKING BICYKEL

výška postavy v cm/veľkosť rámu

do 165 cm/16″
160–175 cm/18″
175–185 cm/20″
185-200 cm/22″
nad 195 cm/24″

(údaje sú len orientačné)

Navigácia
Close

Môj Košík

Close

Wishlist

Naposledy zobrazené

Close

Radi vás tu vidíme!

Heslo vám bude odoslané na vašu e-mailovú adresu.

Vaše osobné údaje budú použité podľa pravidlá ochrany súkromia.

Máte už účet ?

Close

Close

Kategórie